Повечето хора не знаят и не си дават сметка за значението и работата на ВНС.
Това е автономна система, управляваща всички вътрешни органи. Оказва се, че върху нея може да бъде оказвано влияние отвън. То поражда стрес на ВНС, който влияе постоянно – 24 часа, и засяга негативно работата на вътрешните органи. Също така въздейства неблагоприятно и върху цялата нервна система.
95% от хората имат стрес на ВНС и са предразположени към инсулти, инфаркти, високо или ниско кръвно.
Как всъщност се провокира стрес върху тази система?
По принцип нормално е изчислено стресът да го поемем с мускулите, оттам през нервите към гръбначния мозък, като накрая достига до вътрешните органи. Пътят на стреса чак до органите е доста дълъг. Когато обаче ВНС е провокирана, пътят се обръща. Стресът удря първо вътрешните органи, а после стига до мускулите. Затова много често болките и схващанията по мускулите се оказват предизвикани от проблем с ВНС.
Най-интересното е, че първопричинната провокация се задейства от две емоции: страх и яд. Всъщност се образува спазъм на блуждаещия нерв (nervus vagus). Той започва отзад на ухото, минава през ключицата, гръдната кост и стига до слънчевия сплит. На всяка една от тези точки може да се получи спазъм на тъканите и оттам да изпитаме фалшиви сигнали към вътрешните органи. Ако спазмът е на гръдната кост, може да се получат сърцебиене, прескачане на сърцето, аритмии и др. В повечето случаи това са фалшиви сигнали и при едно изследване на сърцето се установява, че то е здраво и всичко е наред. Много хора, особено жени, изживяват тези състояния и им се казва, че нищо им няма, а всъщност те страдат и не намират решение.
Когато веднъж се спазмира нервът от пик на емоциите страх или яд, или и двете, нервната система става много по-чувствителна от обикновено. Например на страх отговаря парасимпатиковият дял на ВНС. Така нервната система реагира на звук, светлина и бутане. Тоест на всеки шум, по-силна светлина или бутане тялото и нервната ни система реагират и отслабва мускулният тонус. Отделно може да се получи спазъм на съдовете, на органите, както и на някой мускул. Това продължава от няколко секунди до минути. За да се рестартираме, или трябва да се ощипем, или да вдишаме дълбоко и издишаме. Проблемът е, че при всяка провокация на звук, светлина и бутане се получава отслабване на мускулите. За да се рестартираме напълно и да не се задействаме пак, веднага е необходимо да освободим спазма на блуждаещия нерв. Това се получава както с гимнастиката „Актив Ситинг“, така и с техника, която ще ви покажа в книгата Физическа и емоционална трансформация.
Емоцията яд отговаря на симпатиковия дял на ВНС.
Когато изпитаме пик на тази емоция, се спазмира блуждаещият нерв и нервната система изпада в стрес. Той се изразява в прекалена сетивност на определени части на тялото – бузата, дланите, корема, стъпалата. Много хора изпитват силен гъдел или не обичат да ги докосват. Това е проблем на симпатиковия дял и може да се повлияе, когато освободим спазма на блуждаещия нерв.
Прекаленият гъдел и силната чувствителност на кожата обаче водят и до отслабване на мускулния тонус. Например карате кола, но имате задействан спазъм на вагусния (блуждаещия) нерв и са ви по-чувствителни дланите, а всяко докосване на волана ви вкарва допълнителен стрес и отслабване на всички мускули – в такъв момент може да ви заболи вратът или кръстът без видима причина.
Рестартът става с ощипване или дълбоко вдишване и издишване, тоест освобождаване на спазма на нерва ръчно.
Задействаме ли веднъж пик на емоциите страх и яд, винаги ще получаваме тези спазми и реакции на тялото и мускулите. За да се справим генерално и блуждаещият нерв да спре да се спазмира вече и да причинява вреди, е необходимо да намалим страха и яда под определена граница. Чрез тестове на множество от хората с такъв проблем установих, че границата е 4-5.
Ако измерваме страха и яда от 0 до 10, тоест 0 нямаме яд, а 10 е максимално ниво на яд, тогава, ако нашият яд и страх паднат на 4, няма да може вече да задействат този пик и да спазмира вагусният нерв. Оттам проблемите с ВНС спират. Да, толкова е просто и в същото време прекрасно. Нужно ни е само да поработим върху тези емоции, така ще си решим един от най-коварните проблеми, които стоят задействани с години.
Има хора, които са се родили със страх под 4-5. Има и такива с яд под 4-5. Те не задействат спазми на нерва и са доста спокойни и уравновесени. Истината обаче е, че са рядкост. Както ви казах, 95% от населението страда от стреса на ВНС, а само 5% са останалите хора.Жалко, че не съм бил от тях.
Хубавата новина е, че с тази книга може да намалите емоциите страх и яд до ниво 0. Възможно е, защото аз лично го постигнах, както и вече хиляди хора, участващи в програмата ФЕТ.
Стопирането на стреса на ВНС ще ви донесе по-бързо възстановяване на нервната система и повече енергия.
Източник: “Физическа и Емоционална трансформация”, автор Коко Ковачев
3 Коментара
Драгомир Иванов
08.01.2023Отворихте ми очите с тая статия!Имам аритмия.Сърцето няма открити от специалист проблеми.Мисля,че разбрах от къде идват незгодите ми.
Юстиниян
12.01.2023Много полезна статия . може ли да ме насочите какво точно трябва да правя за да се отърва веднъж завинаги .
Клиентско Обслужване Актив Ситинг
31.01.2023Здравейте, Юстиниян!
Бихме Ви препоръчали книгата Методът Актив ситинг- Как да се справим сами с болките в тялото, в комбинация с онлайн програмата “70 Едночасови актив ситинг тренировки”
Именно в книгата и програмата работим по отстраняване на всякакви физически болки, както и сме всключили упражнения за вегетативната нервна система.
Оставаме на разположение за Вас, като в случай, че желаете повече детайли, относно книгите или онлайн програмите, може да ни потърсите на имейл или телефон, посочени в сайта.
Поздрави