Има ситуации, в които наистина е много трудно да отпуснем гнева си. Дори и дадената ситуация да се разреши бързо, понякога не можем моментално да изключим появилия се гняв. Всеки има право да изпитва емоциите, които се появяват в него, но със сигурност е полезно да се научим как да ги управляваме. Както всяка друга емоция, гневът съдържа информация. Той се появява като реакция на евентуална заплаха – борба или бягство, която сме разработили в процеса на еволюция.
Как да работите върху гнева си?
Когато сме ядосани, тялото отделя хормоните кортизол и адреналин, които влияят на изпотяването, сърдечната честота и кръвното налягане. Силният и продължителен гняв може да причини хипертония, сърдечни заболявания, язви и чревни патологии. Затова е полезно да прегърнете гнева си, да го опознаете и да си направите изводи, а след това да го освободите.
1. Бъдете честни със себе си
Може би сте свикнали по една или друга причина да не давате израз на гнева си и да го оставяте да гори дълбоко в себе си. Но игнорирането и потискането му изобщо не е добра идея. Съвсем естествено е да се ядосвате. Това важи за всички ваши емоциите. В началото може да ви е трудно да признаете пред себе си, че сте ядосани, но това е необходимо.
2. Запишете си защо сте ядосани
След като признаете, че сте ядосани, запишете вашите мисли и чувства върху лист хартия. Изразяването на чувства по този начин ви позволява да ги контролирате. Много често когато човек е силно ядосан, логиката и трезвата мисъл минават на заден план. Изливането на мислите ви върху хартия ще ви накара да разберете мащаба на гнева, който ви владее.
3. Погледнете ситуацията от позицията на муха на стената
Да се научим да се дистанцираме е полезно. Това означава, че ставаме безпристрастен наблюдател на събитията. Промяната в перспективата помага да намалим агресивното поведение и негативните монолози. Опитайте се да си представите дадената ситуация от позицията на „муха на стената“ и наблюдавайте събитията, които ви безпокоят повече или по-малко.
4. Определете какво задейства емоцията
Гневът може често да се проявява в едни и същи ситуации. Например, може да ви вбесяват чуждата арогантност или небрежност. Винаги. Идентифицирането на задействащите фактори ще помогне за смекчаване на негативното им въздействие върху вас.
5. Няколко дълбоки вдишвания
В ситуация на гняв е важно да стимулирате парасимпатиковата нервна система. Дихателните упражнения ще помогнат за това. Като начало можете да сложите ръката си върху гърдите, а другата върху корема, докато бавно вдишвате и издишвате през носа, дълбоко с корема си.
6. Физическа активност
Всяка физическа дейност ще ви помогне да се разсеете от досадни мисли и ще помогне да абсорбирате химическите вещества, които се отделят, докато сте в състояние на силен гняв. Не е задължително това да е някакъв вид спорт, може да си направите разходка, да свършите някое домакинско задължение или да прекопаете градината.
7. Кажете си го
Можете да си водите дневник и да записвате негативните си преживявания в него. А за някои от вас решението може да бъде разговор с близък приятел, с който да споделите как се чувствате и защо. Идеята е, че можете да излеете емоциите си, ако това ви кара да се чувствате по-добре.
8. Намерете здравословно разсейване
Намерете си разсейващи фактори, които да ви помогнат да се успокоите. Те могат да бъдат игра или гушкане с домашен любимец, разговор с приятел или любима книга.
Източник: www.econet.ru